Okablowanie

Jeszcze kilka lat temu wiele osób z branży audio uśmiechało się słysząc doniesienia o wpływie kabli na dźwięk. Wynikało to być może z faktu, że ówczesne kable rzeczywiście były do siebie podobne. Teraz jednak sytuacja jest jasna i nikt, kto zechciał sprawdzić wpływ na własne uszy, nie ma już takich wątpliwości. Różnica pomiędzy złym, a dobrym kablem może być prawie tak duża, jak pomiędzy dwoma komponentami hi-fi. Wprawdzie przemysł kablowy jest najbardziej podatny na reklamowe „voo-doo", stąd właśnie tu najłatwiej spotkać cenowe absurdy czy oszustwa o „niebywałej technologii" i „20-letnich badaniach", jednak większość uznanych firm, jak np.: WireWorld, Cardas, Acrolink, Audiomica i inne, wkłada w swoje produkty naprawdę niebagatelną myśl techniczną. Działania te najczęściej polegają na: produkcji nowych, lepszych przewodników; stosowaniu nowatorskich rodzajów izolacji; unikatowym formowaniu stopów metali; poszukiwaniu optymalnej równowagi między pojemnością a impedancją kabla. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wypożyczenia okablowania, tak aby przetestować je we własnym systemie grającym - w domowym zaciszu. Jesteśmy pewni, że usłyszą Państwo różnicę.

Jaką kwotę przeznaczyć na kable?

Prosta reguła mówi, że od 10 do 20 procent wartości całego systemu. Można zacząć ostrożnie, bowiem kable najłatwiej jest wymienić, czy wypożyczyć przed zakupem do domu. W dodatku prawdą jest, że sprzęt grał będzie nawet na zwykłym kablu telefonicznym, dlatego zakup dobrego kabla można odłożyć na później. Jednak, jeśli zdecydowaliście się Państwo rozpocząć przygodę z hi-fi, prędzej czy później dobre kable staną się absolutną koniecznością.

Czy kable dla lewego i prawego kanału mogą być różnej długości?

Kabel jest częścią toru odsłuchowego i podobnie jak inne komponenty systemu audio, posiada konkretne właściwości elektryczne (pojemność, impedancję itp). Z tego powodu najlepszy efekt uzyskamy, gdy oba kable są o równej długości. W sytuacji, gdy różnica w długości kabli jest nie do zniwelowania, za bezpieczną można przyjąć różnicę nie przekraczającą 10-15%.

Przewody z miedzi beztlenowej

Miedź beztlenowa (OFC) jest najpowszechniej używanym materiałem do produkcji kabli. Standardowa miedź, którą można znaleźć w domowych instalacjach, określana jest jako „twarda”. Rodzaj ten zawiera od około 500 do 750 jednostek tlenu/na milion, co powoduje utlenianie się miedzi. Gdy to nastąpi, podnosi się oporność kabla, a to oznacza dłuższą i cięższą do przebycia drogę, co przekłada się na samą jakość dźwięku. Miedź beztlenowa produkowana jest tak, aby niemal kompletnie wyeliminować udział tlenu w miedzi - maksymalnie do poziomu 50 jednostek/na milion. Nie tylko poprawia to dźwięk, lecz także wydłuża żywotność kabli.

Przewody srebrzone

Srebro jest nieco lepszym przewodnikiem niż miedź, stąd wykorzystywane jest w najdroższych przewodach hi-fi. Srebro wprowadza więcej „muzykalności” i uważa się, że generalnie brzmi lepiej niż miedź; wszystko pod warunkiem, że jest właściwie przygotowane. Natomiast w przypadku zastosowania nieodpowiedniej izolacji, otrzymamy zbyt jasny i nieprecyzyjny dźwięk. Dla przykładu: firma Chord niemal zawsze jako izolacji używa Teflonu, co daje ekstremalnie naturalne brzmienie. Bardzo często - by zachować przyziemną cenę kabla - miedź beztlenową pokrywa się warstwą srebra; ponieważ doświadczenia pokazały, że użycie w zamian WYŁĄCZNIE srebra - powoduje relatywnie niewielką poprawę dźwięku (w stosunku do wzrostu ceny przewodu). Dzieje się tak, gdyż sygnał elektryczny płynący w przewodzie, przesyłany jest głównie po jego powierzchni - nie wewnątrz.

Czy kable sieciowe, listwy filtrujące oraz kondycjonery są niezbędne?

Dedykowane kable zasilające odgrywają bardzo istotną rolę w systemie audio. Przewody, które znajdziemy w kartonie z naszym nowym sprzętem, nie są w stanie zadbać w takim stopniu o zasilanie jak specjalistyczne okablowanie. Wbrew intuicji, mimo że nie uczestniczą bezpośrednio w przesyłaniu sygnału audio, mają bardzo istotny wpływ na jakość i charakter dźwięku. Wpływ ten porównywalny jest z kablami sygnałowymi i głośnikowymi.
Akcesoria sieciowe mają za zadanie filtrować prąd płynący do urządzeń audio. Poprawa brzmienia zależna jest od konstrukcji danego urządzenia - raz jest bardziej słyszalna, w innym przypadku mniej.
Ponadto listwy oraz kondycjonery sieciowe skutecznie chronią wrażliwe urządzenia składające się na system audio-video. W swojej ofercie posiadamy urządzenia zasilające m.in. polskiego producenta światowej klasy, jakim jest GigaWatt.

Wszystkich zainteresowanych wpływem akcesoriów zasilających na jakość brzmienia w systemie audio-video, zapraszamy do naszych salonów.


Współpracujemy z takimi firmami jak:

1 2 3 4
» DO GÓRY