Odtwarzacze strumieniowe

Odtwarzacz strumieniowy można porównać do odtwarzacza CD. Jednak zamiast tradycyjnego transportu i płyt CD, wykorzystujemy twardy dysk oraz sieć komputerową. Pliki przesyłane są do odtwarzacza sieciowego poprzez kabel Ethernet lub bezprzewodowo po Wi-Fi. Jest to cyfrowy strumień (ang. digital stream, w skrócie DS), od którego nazwę biorą odtwarzacze strumieniowe.

Zalety wynikają bezpośrednio ze sposobu działania. W tradycyjnym układzie: transport –> przetwornik - transport odczytuje dane z płyty, następnie wysyła w formie zdekodowanej jako sygnał cyfrowy audio. Przetwornik musi dostosować swoją pracę do prędkości napływania danych, które z różnych względów mogą docierać za szybko lub za późno względem referencyjnych odcinków czasu. Zjawisko to nazywamy jitterem.

Natomiast w systemach szkockiej marki Linn, to DS (odtwarzacz strumieniowy) decyduje, kiedy dane mają do niego napłynąć. Sekcja sieciowa każdego z odtwarzaczy pobiera plik, który możemy przesłać bez utraty jakości przez sieć komputerową. Następnie - już w samym odtwarzaczu - jest on zamieniany na cyfrowy sygnał audio. Tutaj to przetwornik dyktuje, kiedy dane mają do niego trafić i ma możliwośćsterowania przepływem. W odróżnieniu od typowych przetworników, DS posiada bufor danych, który zapewnia idealną transmisję.

Ponadto napęd CD jest również źródłem wielu zakłóceń elektromagnetycznych. Generowane szumy mogą negatywnie wpływać na pracę delikatnych układów cyfrowo-analogowych. Podobne zniekształcenia powodują dyski twarde - hałasują podczas pracy oraz wymagają chłodzenia. Nagrzewające się dyski twarde są bardziej awaryjne, ponadto ulokowanie ich wewnątrz odtwarzacza uniemożliwia przyszłą rozbudowę (w momencie ich zapełnienia). Dlatego też powyższe elementy zostały z DS’a wykluczone.

Odtwarzacz DS nie posiada żadnych ruchomych części – napędów CD/DVD, dysków twardych czy elementów mogących zakłócać nam spokój podczas odsłuchu. Dzięki zewnętrznym dyskom nasza kolekcja muzyczna jest bezpieczna - pojemność dysków może rosnąć wraz z naszymi potrzebami oraz rozmiarami kolekcji muzycznej.

Elementy systemu – Sieć Ethernet

Odtwarzacze DS potrzebują do swojej pracy sieci komputerowej, poprzez którą komunikują się ze wszystkimi elementami systemu. Zazwyczaj jej centralnym miejscem jest router, który umożliwia łączność z Internetem. Połączenie z Internetem wykorzystywane jest podczas zgrywania płyt, a także w momencie kiedy chcemy skorzystać z radia internetowego. Router powinien być wyposażony w gniazda sieci kablowej (Ethernet) oraz umożliwiać łączność bezprzewodową. Sygnał dla odtwarzaczy DS przesyłany jest kablowo, natomiast sygnał sterujący - siecią Wi-Fi. Router umożliwia również podłączenie do sieci wielu komputerów i wspólne korzystanie z łącza internetowego.

Elementy systemu – muzyka

Muzykę gromadzić możemy w wielu formatach, przechowując na: dysku twardym komputera, sieciowym dysku twardym (tzw. NAS, który udostępnia ją urządzeniom w sieci) lub na dysku twardym ze zgrywarką. W zależności od budżetu oraz wymagań, wybieramy odpowiednie rozwiązanie. Dzięki temu, że dysk twardy nie znajduje się w odtwarzaczu, w dowolnym momencie możemy dodać następny lub zastąpić innym, większym - co da więcej miejsca na ulubione płyty. Warto wiedzieć, że NAS służy nie tylko do przechowywania muzyki. Możemy zapisywać na nim - podobnie jak na każdym dysku komputerowym - wiele innych plików, np. dokumenty, zdjęcia z wakacji, praktycznie cokolwiek. Jak sama nazwa wskazuje, sieciowy dysk twardy korzysta z sieci Ethernet. Nie musimy umieszczać go razem ze sprzętem (a nawet nie jest to zalecane), ale w dowolnym miejscu, gdzie mamy dostęp do sieci Ethernet oraz zasilanie.

Dla wymagających melomanów idealnym rozwiązaniem są: RipNAS i MusicNAS - sieciowe dyski twarde ze zgrywarką płyt. Łączą one wygodę dysku sieciowego z automatycznym zgrywaniem płyt. Wystarczy włożyć do napędu płytę CD, a urządzenie wszystko wykona automatycznie - połączy się z Internetem, zbierze komplet informacji o płycie (m.in. okładkę), skopiuje utwory na dysk, po czym zwróci płytę. Już po około 5 minutach materiał jest gotowy do odtwarzania. Nie potrzeba nawet komputera. Jeden z dysków pomieści praktycznie każdą kolekcję - najtańszy model pozwala zapisać około 1200 płyt CD, najdroższy zaś ponad 32000.

Poza naszymi płytami, zyskujemy możliwość odtwarzania bogatej oferty rozgłośni radia internetowego. Wybór stacji jest równie prosty, jak w przypadku zwykłego tunera radiowego. Jedno kliknięcie wybierze np. interesującą audycję w programie III Polskiego Radia, czy hipnotyzujący Jazz z Nowego Orleanu, albo wiadomości radia BBC London. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Aby słuchać muzyki z naszej kolekcji, potrzebujemy bezprzewodowego kontrolera, który pełniłby funkcję pilota. Tu wyśmienicie sprawdzają się: telefon komórkowy, palmtop, zwykły komputer, a także tablet multimedialny. Cały system nie jest tak skomplikowany, na jaki początkowo wygląda. Wystarczy przyjść do sklepu, pobawić się chwilę pilotem, poznać zalety DS’a za pomocą własnych uszu i oczu, a okaże się, że nie ma powrotu do klasycznych odtwarzaczy kompaktowych. Funkcjonalność jest dużo, dużo większa od odtwarzacza CD/SACD, podobnie jak swoboda wyboru muzyki, a jakość brzmienia plików wysokiej rozdzielczości - jest tym, co powoduje że trudno się oderwać.

Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich elementów systemu oraz zainstalowaniu ich w Państwa domu. Później, wystarczy już tylko wybrać swoje ulubione nagrania i słuchać…

Elementy systemu – sterowanie

Aby wybrać muzykę do odsłuchu z całej naszej kolekcji, potrzebujemy bezprzewodowego kontrolera. Jest to rodzaj pilota dla systemu DS. Taką funkcję może pełnić wiele telefonów komórkowych, palmtopy, programy na komputerze, a także iPod Touch.

Cały system nie jest taki skomplikowany na jaki może wyglądać. Tak naprawdę jeśli raz poznamy zalety DS’a na własne uszy i oczy, okaże się że nie będziemy chcieli wracać do odtwarzaczy kompaktowych. Funkcjonalność jest dużo, dużo większa od odtwarzacza CD/SACD, podobnie jak swoboda wyboru muzyki, a jakość brzmienia jest tym, co powoduje że trudno się oderwać.

Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich elementów systemu oraz zainstalowaniu ich w Państwa domu. Później, wystarczy już tylko wybrać swoje ulubione nagrania i słuchać…


Współpracujemy z takimi firmami jak:

1 2 3 4 4 4
» DO GÓRY